
Poslední nezhasíná? Nechte to na alarmu!
Řada provozovatelů či správců komerčních budov opakovaně řeší problém s tím, že jejich nájemci nechávají zbytečně svítit světla v kancelářích, na chodbách apod., přestože v budově se už nikdo nenachází. Dílem je to způsobeno nezájmem a laxním přístupem osob pracujících v budově (aneb z cizího krev neteče), dílem pak tím, že poslední odcházející sice třeba zhasne ve své kanceláři, ale neví, že je poslední a tak na chodbě nechá svítit, aby nezhasl někomu jinému. Cedulky, apely a upozornění správce budovy obvykle nepomohou nebo pomohou jen na chvíli - firmy i lidé v nich se často mění a noví opět nezhasínají.
Funkce "schodišťového automatu", která zajistí rozsvícení světel alespoň na chodbách jen na určitý čas, po jehož uplynutí světla sami zhasnou, není zase příliš praktický - na chodbách je pak pořád tma a je nutno stále rozsvěcet, což je třeba s plnou náručí dokumentů silně nepohodlné. V kancelářích navíc "schodišťový automat" pro zachování duševního zdraví přítomných osob použít nelze. Tak co s tím? Smířit se se stále rozsvíceným barákem? Ne, nechte zhasnutí na alarmu!
Stačí využít toho, že moderní elektroinstalace využívají velmi často místo klasických různě kombinovaných přepínačů a vypínačů jednoduchá tlačítka a světelné okruhy se pak ovládají přes impulsní relé z rozvaděče. Jeden stisk rozsvíceno, druhý stisk zhasnuto - jednoduše a z různých míst. Díky tomu pak máme veškeré ovládání světel soustředěno na jednom místě v rozvaděči a... ano... modří už vědí... pak už je jednoduché zařídit, aby na povel přešla všechna relé do stavu vypnuto a zhasnout tak celý objekt, patro či část budovy - jak je potřeba.
Nu a tím, kdo vydá tento povel, je zabezpečovací ústředna, resp. jeden z jejích PGM výstupů. Při zastřežení alarmu (většinou automatickém) vyšle PGM výstup několika vteřinový puls do stykače v rozvaděči, který (obvykle odpojením přívodu do impulsních relé) shodí všechna "rozsvícená" relé ze stavu ON do stavu OFF a všechna tato světla zhasnou. Puls je oproti trvalému odpojení zvolen proto, aby bylo možno světla znovu rozsvítit i v zastřeženém stavu, protože nelze vyloučit, že v objektu i po zastřežení alarmu zůstane nějaký opozdilec, kterého nechceme nechat zcela po tmě, aby se při úprku ke klávesnici (s horečnou touhou systém odkódovat) cestou nezabil.
U děleného objektu lze tímto způsobem elegantně automaticky pozhasínat jen část objektu podle toho, ve které části došlo k zastřežení alarmu, protože aktivaci/deaktivaci PGM výstupů lze u ústředny Eldes ESIM384 v široké míře programovat dle požadavků. A nemusí zůstat jen u světel, další úspory nákladů lze pochopitelně dosáhnout, pokud se se zastřežením objektu odpojí podobným způsobem také některé zásuvkové okruhy, klimatizace apod. - zkrátka spotřebiče, které zůstávají i přes noc zbytečně zapnuty. Výše nákladů tímto způsobem uspořená Vás možná překvapí, nehledě na bezesporu pozitivní ekologický aspekt.
Zkrátka na tomto příkladu je vidět, že být s námi se skutečně vyplatí!
Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.
Tým ALARM PRODEJ.CZ