Logo
v pracovní dny 8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001,00 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
23.03.2022
Nový produkt v nabídce!
Upozorňujeme na nový produkt v naší nabídce. Jedná se o kombinovaný drátový požární detektor (opticko-kouřová a teplotní detekce) renomovaného výrobce... číst celé
24.01.2022
Nový katalog Eldes 2022
Rádi bychom Vás upozornili na nový katalog Eldes s aktuálními produkty, který je k dispozici ke stažení na našem webu. K dispozici bude opět i jeho ti... číst celé
18.01.2022
Aktualizované manuály pro ESIM384
Právě jsme dokončili aktualizaci českého překladu instalačního manuálu pro ústřednu ESIM384. Od data jeho vydání v roce 2017 již uplynul nějaký ten pá... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Delší reakce zóny - aneb jak otvírat, ale nenechat otevřeno
26.04.2022
Delší reakce zóny - aneb jak otvírat, ale nenechat otevřeno
Vyhlásit poplach ihned po otevření hlídaných dveří umí každý alarm. Ale vyhlásit jej jen tehdy, když jsou hlídané dveře otevřeny déle než je potřeba, ... číst celé
Zobrazit všechny články
http://www.global-elektronic.cz/

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Poslední nezhasíná? Nechte to na alarmu!
19.04.2022

Poslední nezhasíná? Nechte to na alarmu!

Řada provozovatelů či správců komerčních budov opakovaně řeší problém s tím, že jejich nájemci nechávají zbytečně svítit světla v kancelářích, na chodbách apod., přestože v budově se už nikdo nenachází. Dílem je to způsobeno nezájmem a laxním přístupem osob pracujících v budově (aneb z cizího krev neteče), dílem pak tím, že poslední odcházející sice třeba zhasne ve své kanceláři, ale neví, že je poslední a tak na chodbě nechá svítit, aby nezhasl někomu jinému. Cedulky, apely a upozornění správce budovy obvykle nepomohou nebo pomohou jen na chvíli - firmy i lidé v nich se často mění a noví opět nezhasínají.

Funkce "schodišťového automatu", která zajistí rozsvícení světel alespoň na chodbách jen na určitý čas, po jehož uplynutí světla sami zhasnou, není zase příliš praktický - na chodbách je pak pořád tma a je nutno stále rozsvěcet, což je třeba s plnou náručí dokumentů silně nepohodlné. V kancelářích navíc "schodišťový automat" pro zachování duševního zdraví přítomných osob použít nelze. Tak co s tím? Smířit se se stále rozsvíceným barákem? Ne, nechte zhasnutí na alarmu!

Stačí využít toho, že moderní elektroinstalace využívají velmi často místo klasických různě kombinovaných přepínačů a vypínačů jednoduchá tlačítka a světelné okruhy se pak ovládají přes impulsní relé z rozvaděče. Jeden stisk rozsvíceno, druhý stisk zhasnuto - jednoduše a z různých míst. Díky tomu pak máme veškeré ovládání světel soustředěno na jednom místě v rozvaděči a... ano... modří už vědí... pak už je jednoduché zařídit, aby na povel přešla všechna relé do stavu vypnuto a zhasnout tak celý objekt, patro či část budovy - jak je potřeba.

Nu a tím, kdo vydá tento povel, je zabezpečovací ústředna, resp. jeden z jejích PGM výstupů. Při zastřežení alarmu (většinou automatickém) vyšle PGM výstup několika vteřinový puls do stykače v rozvaděči, který (obvykle odpojením přívodu do impulsních relé) shodí všechna "rozsvícená" relé ze stavu ON do stavu OFF a všechna tato světla zhasnou. Puls je oproti trvalému odpojení zvolen proto, aby bylo možno světla znovu rozsvítit i v zastřeženém stavu, protože nelze vyloučit, že v objektu i po zastřežení alarmu zůstane nějaký opozdilec, kterého nechceme nechat zcela po tmě, aby se při úprku ke klávesnici (s horečnou touhou systém odkódovat) cestou nezabil.

U děleného objektu lze tímto způsobem elegantně automaticky pozhasínat jen část objektu podle toho, ve které části došlo k zastřežení alarmu, protože aktivaci/deaktivaci PGM výstupů lze u ústředny Eldes ESIM384 v široké míře programovat dle požadavků. A nemusí zůstat jen u světel, další úspory nákladů lze pochopitelně dosáhnout, pokud se se zastřežením objektu odpojí podobným způsobem také některé zásuvkové okruhy, klimatizace apod. - zkrátka spotřebiče, které zůstávají i přes noc zbytečně zapnuty. Výše nákladů tímto způsobem uspořená Vás možná překvapí, nehledě na bezesporu pozitivní ekologický aspekt.

Zkrátka na tomto příkladu je vidět, že být s námi se skutečně vyplatí!


Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.

Tým ALARM PRODEJ.CZ

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky

Najdete nás i na MALL.CZ

Zůstaňme v kontaktu - přihlaste se k odběru našeho newsletteru! - Přihlásíte se TADY

Zákonné nakládání s obaly - certifikát EKO-KOM

Korespondenční adresa

ALARM PRODEJ.CZ
Milan Průšek
Šmilovského 219
293 01, Mladá Boleslav

Kontaktní údaje
Jan Novotný
Jan Novotný
v pracovní dny 8:00 - 16:00
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a sdílení obsahu jen s předchozím souhlasem. Jsme registrováni u kolektivních systémů REMA Systém, a.s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s. (www.rema.cloud). Rovněž jsme v souladu se zákonem o obalech zapojeni do systému sdružení plnění EKO-KOM.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz