Logo
v pracovní dny 8:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 10 001,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
Novinky
25.05.2023
Nové možnosti dopravy i nové produkty
Rádi bychom Vás upozornili na dva nové způsoby dopravy, které můžete od této chvíle zvolit při nákupu v našem e-shopu. Oba souvisí se společností PPL ... číst celé
15.05.2023
Univerzální požární tlačítko nově v nabídce
Dnes byl do naší nabídky zařazen nový produkt - manuální tlačítkový tísňový hlásič v červeném (požárním) provedení s označením FP/RD3. Tlačítko použív... číst celé
12.05.2023
Autonomní detektor zaplavení nově v nabídce
Dnes byl do naší nabídky zařazen nový produkt - autonomní detektor zaplavení s typovým označením WLD-38R. Má oddělitelnou sondu, vestavěnou sirénku a ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Odstřežení garáže otevřením vrat
21.06.2022
Odstřežení garáže otevřením vrat
Jak zařídit, aby se alarm odstřežil automaticky vždy, když se otevřou garážová vrata? Pokud máte alarm od Eldesu, pak velmi jednoduše! Další praktický... číst celé
Zobrazit všechny články
http://www.global-elektronic.cz/

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Řízení filtrace a ohřevu bazénu ústřednou ESIM384
18.05.2021

Řízení filtrace a ohřevu bazénu ústřednou ESIM384

Řízení filtrace ústřednou ESIM384 Kvapem se blíží léto a spolu s ním i koupací sezóna. Mnoho z nás vybaluje s prvními teplými dny sezónní bazény ze svých zimovišť a přivádí je k životu. Ke každému bazénu patří také filtrace a s ní otázka, jak dlouho denně filtrovat a jak filtraci ovládat. Na základní spínání stačí jednoduché spínací hodiny, ale komplikovanější to je, máme-li ve filtračním okruhu zařazeno také solární ohřívadlo vody. Spínací hodiny totiž spínají bez ohledu na venkovní teplotu stále stejně a to může být problém - za chladného dne bez slunce nám totiž čerpadlo filtrace stejně bude teplou vodu z bazénu hnát do solárního ohřívadla a ta se tam místo ohřevu ochladí a to je škoda. Bylo by tudíž dobré zařídit, aby filtrace běžela hlavně tehdy, pokud solární ohřívadlo ohřívá, jen tehdy je to nejefektivnější. A proč pro tento úkol nevyužít zabezpečovací ústřednu ESIM384 (nebo starší ESIM364), která nám spolehlivě střeží dům, ale umí toho mnohem víc?!

Nejprve si opět shrňme  požadavky, které má ústředna v tomto příkladu domácí automatizace plnit (body 1 a 2 jsou na sobě nezávislé a mohou se bez problémů překrývat):

  1. Ovládání filtrace ústřednou ESIM384Aby ústředna spustila filtraci každý den od 12:00 a vypnula ji ve 14:00. Tento požadavek nám zajistí základní minimální filtraci vody bez ohledu na teplotu, protože voda se musí kvůli zachování kvality v určitém objemu filtrovat každý den i při nepříznivém počasí. Kvůli minimalizování tepelných ztrát je toto filtrační časové okno situováno do obvyklého denního maxima venkovní teploty.
  2. Aby ústředna spustila filtraci na 5 minut pokaždé, pokud zjistí, že teplota v solárním ohřívadle je vyšší než stanovená hranice. Tento požadavek zajistí, aby se ohřátá voda ze solárního ohřívadla (a napojovacích hadic) přemístila tam, kde ji potřebujeme - tedy do bazénu. Ovšem zatímco profesionální solární ohřev stačí ohřívat vodu nepřetržitě proudící ohřívadlem, ohřívadla z hobbymarketů, která většina z nás k těmto sezónním bazénům používá, tuto schopnost nemá a nepřetržitě proudící vodu prakticky neohřeje. Proto je po vytlačení ohřáté vody čerpadlo zastaveno a čeká se opět na ohřátí vody nově dodané do ohřívadla a tak stále dokola. S příchodem večera nebo špatného počasí voda v ohřívadle již stanovené teploty nedosáhne a cyklus se tak nespustí. Pětiminutový cyklus byl zvolen po praktických zkouškách, aby se voda patřičně promíchala a došlo k ochlazení senzoru teploty pro další cyklus.
  3. Aby bylo možno filtraci ovládat v případě potřeby ručně, na dálku, přes mobilní aplikaci Eldes Security, kterou uživatelé již používají pro ovládání alarmu.

Tyto definované požadavky lze pomocí ústředny ESIM384 splnit a zrealizovat velmi snadno:

Automatizace - filtrace

  • Ad 1) Každodenní provoz filtrace zajistí jednoduchá aktivační a deaktivační událostEWM1 programovatelného (PGM) výstupu (v našem případě C1 - Filtrace) podle plánovače ve 12:00 - start filtrace, resp. 14:00 - vypnutí filtrace, viz obr. výše.

PGM výstup C1 ovládá čerpadlo filtrace přes výkonové relé s cívkou na 12V DC a spínacími kontakty na 230V AC, nabízí se zde ale opět elegantní  možnost použít bezdrátově ovládanou zásuvku EWM1. Při použití tohoto řešení nemusí být mezi ústřednou a filtrací natažen žádný ovládací kabel.

  • Ad 2) Pro zjištění teploty vody v ohřívadle je použit zapouzdřený teplotní senzor DALLAS DS18B20. Toto teplotní čidlo je třeba zabudovat do ohřívadla a nevyhneme se obvykle "invazivní metodě", nebo-li nutnosti navrtat tělo ohřívadla, vsunout kovovou část čidla do ohřívadla, aby byla v bezprostředním kontaktu s vodou v něm a otvor poté utěsnit silikonem. Různé méně invazivní metody (přikládání senzoru k hadici či ohřívadlu) se neosvědčily. Kabel od teplotního senzoru lze prodloužit a je třeba jej zapojit do příslušných svorek v ústředně (sběrnice DALLAS (iButton)). Není přitom nutné tahat speciální kabel až do ústředny, stačí se dostat např. k PIR detektoru nebo klávesnici, kde jsou volné tři vodiče, vedoucí do ústředny. Pokud nemáme možnost propojit teplotní senzor s ústřednou drátem, můžeme využít bezdrátový přenos teploty s pomocí bezdrátového expanderu EW2, do kterého je možno připojit teplotní senzor PT1000 nebo univerzální NTC termistor 10K (ale nikoli DALLAS DS18B20, ten je pouze do sběrnice 1-wire na desce ústředny).

Senor teploty solar

Pak už jen stačí nastavit třetí automatizační událost (viz obr. výše), která zajistí, že pokaždé, kdy bude teplota vody v solárním ohřívadle vyšší než stanovená teplota (v našem případě 40°C), dojde k sepnutí filtrace na 5 minut (300 sekund). Tato doba je dostatečná k tomu, aby se všechna ohřátá voda z ohřívadla a hadic přemístila do bazénu, promísila se studenější a zároveň prošla filtrací. Tento interval se dá samozřejmě upravit dle libosti. Po uplynutí nastaveného času dojde k vypnutí filtrace, v ohřívadle je nová studená voda a čeká se na její ohřátí.

Mezi 12:00 a 14:00 tedy poběží filtrace nepřetržitě, aby došlo ke kvalitnímu přefiltrování vody. Mimo tento interval se bude filtrace spouštět na 5 minut vždy, když teplota v solárním ohřívadle překročí stanovenou teplotu.

  • Ad 3) Aplikace Eldes Security, která je pro zabezpečovací systémy Eldes k dispozici zdarma a v češtině, nabízí řadu funkcí a jednou z nich je právě možnost vzdáleného ovládání programovatelných výstupů (PGM) ústředny pomocí aplikace. Je to velmi komfortní a pomocí aplikace tak je možno ovládat nejen bazénovou filtraci, ale také třeba zálivku trávníku či mnoho dalších zařízení v domácnosti.

Tento článek pochopitelně nemůže postihnout všechny případy, varianty a modifikace požadavků zákazníků stejně jako technických variací použitých zařízení, ale to není ani naším cílem. Koho článek zaujme, jistě si uvedené postupy a návody upraví k obrazu svému a vymyslí si vlastní "špeky a vychytávky" a přesně to je posláním těchto článků. Budeme velmi rádi, pokud nám napíšete a podělíte se s námi o Vaše vlastní zkušenosti a řešení v této věci na podpora@alarmprodej.cz.

Tým ALARM PRODEJ.CZ

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Najdete nás i na MALL.CZ

Zůstaňme v kontaktu - přihlaste se k odběru našeho newsletteru! - Přihlásíte se TADY

Zákonné nakládání s obaly - certifikát EKO-KOM

Korespondenční adresa

ALARM PRODEJ.CZ
Milan Průšek
Šmilovského 219
293 01, Mladá Boleslav

Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Kontaktní údaje
Jan Novotný
Jan Novotný
v pracovní dny 8:00 - 16:00
Všechna práva vyhrazena. Kopírování a sdílení obsahu jen s předchozím souhlasem. Jsme registrováni u kolektivních systémů REMA Systém, a.s., REMA Battery, s.r.o. a REMA PV Systém, a.s. (www.rema.cloud). Rovněž jsme v souladu se zákonem o obalech zapojeni do systému sdružení plnění EKO-KOM.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz